Gazeta Podatkowa nr 63 (1000) z dnia 8.08.2013
Kto płaci za reklamę napojów alkoholowych?
Pracownik stał się niezdolny do pracy w wyniku wypadku. Czy należy wypłacić mu wynagrodzenie wypadkowe, finansowane ze środków pracodawcy, czy też świadczenie od razu płaci ZUS? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 746795)
Na tak sformułowane pytanie nie sposób odpowiedzieć jednoznacznie. Trzeba bowiem rozgraniczyć i omówić odrębnie świadczenia przysługujące z tytułu wypadku przy pracy, jak również wypadku w drodze do pracy lub z pracy.
Z tytułu wypadku przy pracy (także choroby zawodowej) przysługuje m.in. zasiłek chorobowy, wypłacany w ramach ubezpieczenia wypadkowego. Jest on przeznaczony dla osoby podlegającej ubezpieczeniu wypadkowemu, której niezdolność do pracy spowodowana została wspomnianym wypadkiem lub chorobą. Zasiłek ten przysługuje od pierwszego dnia tego typu niezdolności do pracy, bez względu na to, czy w roku kalendarzowym wykorzystany został okres 33 lub 14 dni przeznaczony na wypłatę wynagrodzenia chorobowego.
Wypłata zasiłku chorobowego za wypadek przy pracy (chorobę zawodową) finansowana jest w całości z ubezpieczenia wypadkowego i nie generuje zakładowych kosztów nawet wówczas, gdy pracodawca jest płatnikiem tego świadczenia.
Płatnicy składek zobowiązani do ustalania prawa do zasiłków w razie choroby i macierzyństwa i ich wypłaty, ustalają także prawo do zasiłków i świadczenia rehabilitacyjnego z ubezpieczenia wypadkowego oraz dokonują ich wypłaty, którą to wypłatę odpowiednio rozliczają w ciężar składek ZUS.
Natomiast w przypadku niezdolności do pracy pracownika spowodowanej wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, w pierwszej kolejności przysługuje wynagrodzenie z art. 92 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.). To świadczenie jest finansowane ze środków własnych pracodawcy.
Dopiero odpowiednio od 34. lub 15. dnia tego rodzaju niezdolności do pracy wypłacany jest zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego w ZUS. Tutaj również płatnikiem zasiłku może być pracodawca (jeśli zgłasza do ubezpieczenia chorobowego ponad 20 osób), jednak w tym przypadku również nie jest on z tego tytułu narażony na koszty finansowe. Analogicznie jak przedstawiono wcześniej, wypłacone kwoty zasiłku chorobowego odpowiednio bowiem rozlicza w odprowadzanych do ZUS składkach.
Zatem każdy z omawianych tu zasiłków finansowany jest z ubezpieczenia społecznego w ZUS. Natomiast pracodawca musi ponieść nakłady finansowe wyłącznie na wypłatę wynagrodzenia za czas niezdolności pracownika do pracy spowodowanej wypadkiem w drodze do lub z pracy.
www.ReprezentacjaiReklama.pl:
Więcej na stronie www.PodatekDochodowy.pl - sprawdź! | |||
www.PodatekDochodowy.pl » | www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Druki
Darmowe druki aktywne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|