Gazeta Podatkowa nr 30 (967) z dnia 15.04.2013
Reprezentacja nadal bez definicji
W dniu 8 kwietnia 2013 r. NSA w poszerzonym, siedmioosobowym składzie rozpatrywał dwa pytania prawne z zakresu podatkowych kosztów reprezentacji. Zagadnienie, które podlegało ocenie Sądu, w obu przypadkach dotyczyło kwestii zaliczania w ciężar kosztów podatkowych wydatków poniesionych na usługi gastronomiczne nabywane w ramach organizowania spotkań biznesowych.
Z pierwszym wnioskiem o podjęcie uchwały przez siedmioosobowy skład NSA wystąpił w dniu 17 grudnia 2012 r. Prokurator Generalny. Sformułowany przez niego problem sprowadzał się do pytania, czy do kosztów reprezentacji należą wydatki poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych, jedynie wówczas, gdy nie noszą one cech okazałości, wystawności lub wytworności, a jednocześnie nie przekraczają wydatków zwyczajowo przyjętych w kontaktach kontrahenckich.
Autorstwo drugiego z pytań należy do trzyosobowego składu NSA, który rozpatrując skargę kasacyjną spółki z o.o., postanowieniem z dnia 17 grudnia 2012 r., sygn. akt II FSK 702/11, wystąpił o rozstrzygnięcie, czy wydatki na zakup usług gastronomicznych, podawanych i świadczonych w trakcie spotkań z kontrahentami, odbywającymi się w siedzibie podatnika, jak też poza tą siedzibą, w każdym przypadku należy zaliczyć do kosztów reprezentacji.
Siedmioosobowy skład NSA postanowił, że nie wyda uchwały w odpowiedzi na pytanie Prokuratora Generalnego (sygn. akt II FPS 7/12). Uznał bowiem, że w kwestii reprezentacji nie można dokonać jednego, ogólnie obowiązującego rozstrzygnięcia - każdą sprawę w zakresie zaliczenia kosztów usług gastronomicznych nabywanych z przeznaczeniem na poczęstunek kontrahenta należy rozpatrywać indywidualnie. Z kolei drugą ze spraw przejął do rozpoznania (sygn. akt II FPS 5/12). W efekcie to ten skład wyda w niej wyrok - nie będzie on miał jednak mocy wiążącej dla innych składów orzekających NSA.
Przypomnijmy, że w omawianej kwestii od lat trwa spór pomiędzy podatnikami a fiskusem, który odmawia podatnikom zaliczania do kosztów podatkowych wydatków na usługi gastronomiczne. Natomiast sądy w tym zakresie wydają sprzeczne wyroki. Część z nich przychyla się do argumentacji podatników chcących rozliczać omawiane wydatki w kosztach podatkowych, inne z kolei opowiadają się po stronie fiskusa.
Gdy do poszerzonego składu NSA trafiły omawiane pytania, podatnicy mieli nadzieję, że w wydanej przez ten skład uchwale przy okazji sformułowana zostanie wiążąca definicja reprezentacji na potrzeby prawa podatkowego. Pojęcie to nie zostało bowiem zdefiniowane przez ustawodawcę w ustawach o podatku dochodowym, w związku z czym do tej pory definiowane było w różny sposób, m.in. na gruncie prawa cywilnego oraz zgodnie ze słownikowym rozumieniem, co powodowało rozbieżności interpretacyjne przy ustalaniu jego zakresu. Jak jednak widać, w tej kwestii nic się nie zmieni. Fiskus będzie nadal obstawał przy swoim, a rozstrzygnięcie sądu będzie zależało od tego, którą definicją - słownikową czy cywilistyczną - posłuży się on przy rozpatrywaniu danej sprawy.
www.ReprezentacjaiReklama.pl:
Więcej na stronie www.PodatekDochodowy.pl - sprawdź! | |||
www.PodatekDochodowy.pl » | www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Druki
Darmowe druki aktywne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|