Poradnik VAT nr 22 (334) z dnia 20.11.2012
Nabycie usług reklamowych świadczonych przez Internet
W jaki sposób należy rozliczyć fakturę wystawioną przez amerykański portal, który zamieścił w Internecie reklamę naszego projektu? Jak potraktować zakup baneru reklamowego na stronie internetowej od firmy brytyjskiej?
Usługi, o których mowa w pytaniu, wykonywane są z wykorzystaniem technologii internetowej, w związku z czym należy sprawdzić, czy zaliczane są do usług elektronicznych.
Polska ustawa o VAT nie definiuje usług elektronicznych odsyłając w tym zakresie do art. 7 rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) nr 282/2011 z dnia 15 marca 2011 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L nr 77/1 ze zm.). Przypomnijmy, że unijne rozporządzenia są to przepisy, które stosuje się wprost i które nie wymagają dodatkowych działań legislacyjnych w poszczególnych państwach członkowskich UE.
Przepisy rozporządzenia nr 282/2011 wprowadzają definicję usług elektronicznych, a także zawierają katalog czynności wyłączonych z tej definicji. Zgodnie z regulacjami zawartymi w rozporządzeniu, za usługi elektroniczne uznawane są usługi świadczone przy pomocy Internetu lub sieci elektronicznej, których świadczenie - ze względu na ich charakter - jest zasadniczo zautomatyzowane i które wymagają minimalnego udziału człowieka, a ich wykonanie bez wykorzystania technologii informacyjnej jest niemożliwe.
Przykładowa lista usług elektronicznych, którą stanowi załącznik II dyrektywy w sprawie VAT, została uszczegółowiona w art. 7 ust. 2 i w załączniku I rozporządzenia nr 282/2011. Są to np. usługi umożliwiające lub wspomagające obecność przedsiębiorstw lub osób w sieci elektronicznej, takie jak witryna lub strona internetowa, tworzenie witryn internetowych. Należy podkreślić, iż zawarty w art. 7 ust. 2 oraz w załączniku do rozporządzenia wykaz usług elektronicznych nie stanowi katalogu zamkniętego, a wyłącznie przykładowe usługi mieszczące się w definicji usług elektronicznych.
Przepisy rozporządzenia (art. 7 ust. 3) zawierają także listę usług nieobjętych definicją usług elektronicznych. Są to np. usługi nadawcze radiowe i telewizyjne, usługi telekomunikacyjne, usługi edukacyjne świadczone korespondencyjnie.
W zakresie usług elektronicznych należy zatem bezpośrednio stosować przepisy art. 7 ww. rozporządzenia nr 282/2011.
Uwaga
Usługami świadczonymi drogą elektroniczną są usługi świadczone za pomocą Internetu lub sieci elektronicznej, których świadczenie jest zautomatyzowane i które wymagają niewielkiego udziału człowieka, a ich wykonanie bez wykorzystania technologii informacyjnej jest niemożliwe.
Do usług elektronicznych zaliczamy w szczególności usługi dostarczania przestrzeni reklamowej, szczególnie banerów reklamowych na stronach lub witrynach internetowych, jeśli świadczone są przez Internet lub sieć elektroniczną.
Zatem usługi, które polska firma nabyła od podatnika z USA oraz Wielkiej Brytanii, są usługami elektronicznymi.
W przypadku usług elektronicznych świadczonych na rzecz podatników stosuje się art. 28b ustawy o VAT, który wskazuje, że miejscem ich świadczenia jest miejsce gdzie nabywca ma swoją siedzibę.
Dla polskiego podatnika VAT, który nabywa usługi elektroniczne od podatnika amerykańskiego i brytyjskiego, czynności te stanowić będą import usług. W takim przypadku podatnik powinien udokumentować dokonane zakupy fakturami wewnętrznymi i obliczyć kwoty podatku należnego od tego importu.
Podstawą opodatkowania w imporcie usług jest kwota, którą usługobiorca jest zobowiązany zapłacić (art. 29 ust. 17 ustawy o VAT). W przypadku, o którym mowa w pytaniu, usługobiorca musi więc opodatkować kwotę wynikającą z faktury.
www.ReprezentacjaiReklama.pl:
Więcej na stronie www.PodatekDochodowy.pl - sprawdź! | |||
www.PodatekDochodowy.pl » | www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Druki
Darmowe druki aktywne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|