Przegląd Podatku Dochodowego nr 22 (334) z dnia 20.11.2012
Wydatki na poczęstunek serwowany w czasie spotkania członków stowarzyszenia mogą być kosztem
Stowarzyszenie jest organizatorem dorocznej imprezy dla swoich członków, której celem jest podziękowanie za cały rok pracy społecznej i integracja. Impreza jest jednocześnie zebraniem sprawozdawczym. W trakcie tego spotkania omawiana jest działalność statutowa, jak również gospodarcza bieżącego roku i plany na następny rok. Spotkanie finansowane jest ze środków obrotowych stowarzyszenia. Uczestnikom zapewniany jest posiłek. Czy koszty imprezy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
Koszty tej imprezy stowarzyszenie może uznać za koszty uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Choć to z pytania wprost nie wynika, wnosić należy, że stowarzyszenie korzysta ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 6c updop. Według tego przepisu, wolne od tego podatku są dochody organizacji pożytku publicznego, w części przeznaczonej na działalność statutową, z wyłączeniem dochodów uzyskiwanych przez takie organizacje z działalności gospodarczej. Wskazać przy tym należy, iż stosownie do treści art. 9 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2010 r. nr 234, poz. 1536 ze zm.), w przypadku organizacji pożytku publicznego pojęcie "działalność gospodarcza" ma nieco inne znaczenie niż wynikające z ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.
Przechodząc do pytania, wskazać należy, iż na podstawie treści art. 15 ust. 1 updop kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 updop. Z kolei, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 28 updop, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych. Mimo jednak rozbieżnych stanowisk organów podatkowych oraz sądów administracyjnych dotyczących zakresu i znaczenia użytego w tym przepisie pojęcia "reprezentacja" - naszym zdaniem - nie powinno budzić wątpliwości, że nie każdy wydatek związany z usługami gastronomicznymi stanowi "reprezentację" w rozumieniu powołanego przepisu. W szczególności o reprezentacji można mówić wówczas, kiedy dane działania podatnika są podjęte celem wykreowania w odbiorcach określonego wizerunku podatnika, a tym samym skierowane są niejako "na zewnątrz", tj. do osób niebędących pracownikami ani osobami związanymi stosunkiem organizacyjnym z podatnikiem. Podobne stanowisko wynika również z opinii organów podatkowych, a za przykład posłużyć może interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 9 sierpnia 2012 r., nr IPPB5/423-468/12-2/JC. W interpretacji tej czytamy: "(...) wydatki na nabycie artykułów spożywczych (kawa, herbata, ciastka) oraz usług cateringowych podawanych w trakcie spotkań z kontrahentami w siedzibie firmy są kosztami reprezentacji, o której mowa w art. 16 ust. 1 pkt 28 ww. ustawy (tj. updop - przyp. red.) i jako takie nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów. Podniesiona w uzasadnieniu wniosku Spółki kwestia dotycząca wystawności, okazałości, wytworności poczęstunku, w ogóle nie stanowi kryterium kwalifikowania wydatków jako reprezentacji, gdyż o takim charakterze decyduje związek z pełnieniem funkcji przedstawicielskich, rozumianych jako występowanie w imieniu podatnika, a nie okazałość lub wystawność sprawowania takiego przedstawicielstwa. Rozróżnienie wydatków związanych z reprezentacją na zwyczajne, okazałe, wystawne nie ma żadnego uzasadnienia normatywnego. (...) Natomiast wydatki ponoszone podczas wewnętrznych spotkań zarządu, wewnętrznych szkoleń (bez udziału oczywiście kontrahentów) spełniają warunki zakwalifikowania do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Wydatków poniesionych przez Spółkę na poczęstunek podawany podczas wewnętrznych spotkań i szkoleń nie należy kwalifikować do wydatków na reprezentację, podlegających wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów na podstawie wyżej analizowanego art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy".
Wskazać także należy, że w przypadku podatników, których celem działania jest realizacja określonych celów statutowych, korzystających w związku z taką działalnością ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym na podstawie art. 17 ust. 1 updop, nie zawsze uznanie danego wydatku za wydatek niestanowiący kosztu uzyskania przychodów skutkuje zwiększeniem dochodu podlegającego opodatkowaniu tym podatkiem. Jak bowiem wynika z art. 17 ust. 1b updop zwolnienia, o których mowa jest w art. 17 ust. 1 updop, dotyczące podatników przeznaczających uzyskiwane dochody na cele statutowe lub na inne cele określone w tym przepisie, ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i - bez względu na termin - wydatkowany na cele określone w tym przepisie.
Jeżeli zatem dany wydatek poniesiony przez podatnika podlega nawet wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 updop, czego skutkiem jest zwiększenie - o równowartość tego wydatku - dochodu podatnika, to jednak jeżeli wydatek ten poniesiony został bezpośrednio w związku z realizacją celów statutowych stanowiących pozytywną przesłankę zwolnienia, to również równowartość dochodu odpowiadająca temu wydatkowi podlega uznaniu za przeznaczoną i wydatkowaną na cele statutowe.
Naszym zaś zdaniem, wydatki związane z organizacją zebrania sprawozdawczego członków stowarzyszenia pozostają w bezpośrednim związku z funkcjonowaniem stowarzyszenia, a tym samym również pozostają w takim związku z jego działalnością statutową.
www.ReprezentacjaiReklama.pl:
Więcej na stronie www.PodatekDochodowy.pl - sprawdź! | |||
www.PodatekDochodowy.pl » | www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Druki
Darmowe druki aktywne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|