Przegląd Podatku Dochodowego nr 13 (469) z dnia 1.07.2018
Wydatek na zakup alkoholu przekazywanego klientom
Spółka z o.o. posiada salony samochodowe. Klientom odbierającym zakupione pojazdy, w ramach upominku wręczana jest butelka wina. Czy wydatki na takie upominki dla klientów stanowią koszty uzyskania przychodów?
Wydatki na zakup upominków w postaci alkoholu nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. |
Stosownie do art. 15 ust. 1 updop, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 updop.
Oznacza to, że aby wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodów, powinien spełniać łącznie następujące warunki:
- musi być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu ze źródła przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
- nie może znajdować się na liście wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 16 ust. 1 updop.
W myśl art. 16 ust. 1 pkt 28 updop, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.
W praktyce zgodnie z przyjętą linią orzeczniczą za reprezentację uważa się każde działanie skierowane do istniejących lub potencjalnych klientów podjęte w celu stworzenia oczekiwanego wizerunku podatnika dla potrzeb ułatwienia zawarcia umowy lub stworzenia korzystnych warunków jej zawarcia. Reprezentacja to działanie przedsiębiorcy mające na celu wykreowanie jego pozytywnego wizerunku na zewnątrz, tj. w relacjach z kontrahentami (ich przedstawicielami), gośćmi i potencjalnymi klientami.
Działanie polegające na obdarowaniu klienta kupującego samochód winem nosi znamiona reprezentacji, ma bowiem na celu stworzenie korzystnego wizerunku przedsiębiorcy na zewnątrz i budowanie jego prestiżu. Stąd wydatek poniesiony na wskazany cel stanowi koszt reprezentacji wyłączony z kosztów podatkowych.
Organy podatkowe są takiego samego zdania. Jako przykład można wymienić interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 4 sierpnia 2017 r., nr 0115-KDIT2-3.4010.102.2017.1.MK.
www.ReprezentacjaiReklama.pl:
Więcej na stronie www.PodatekDochodowy.pl - sprawdź! | |||
www.PodatekDochodowy.pl » | www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Druki
Darmowe druki aktywne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|